Trabis Yakında Açılıyor !

.tr uzantılı alan adlarıyla ilgili olarak uzun zamandır faaliyete geçmesini beklenen Trabis ile ilgili detayları bu başlık altında toplamaya çalıştık. Trabis ve faaliyetleri hakkında kapsamlı bir rehber olarak hazırladığımız bu dökümanı incelemenizi tavsiye ediyoruz. Markanızla ilgili hak kayıplarına uğramamak adına gerekli aksiyonları almalısınız.

Trabis nedir?

.tr ( “com.tr”, “net.tr” vb. ) uzantılı alan adlarına ilişkin yönetim uzun yıllardır ODTÜ  bünyesinde olan NicTR firmasından alınıp, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna ( BTK) devredilmişti. İşte BTK tarafından bu yönetimin sağlanması için “.tr bilgi ağ sistemi” yani kısaltılmış haliyle TRABİS devreye girecek.

Trabis ne zaman açılacak?

2022 Ocak ayında Trabis’in devreye girmesi beklenmektedir. 2021 Mart ayından bu yana devreye geçeceği belirtilen sistem ile ilgili olarak alınan bilgiler bu yöndedir.

Trabis neden önemli?

Bugüne dek .tr uzantılı alan adları belge ile tahsis edilmekteydi. Trabis’in faaliyete girmesiyle birlikte bazı uzantılar haricinde .tr uzantılı birçok önemli alan adı tahsisi belgesiz olarak tahsis edilecektir. Örneğin websitenizin markaniz.com olduğunu düşünelim. markaniz.com.tr alan adını almanız için kayıt kuruluşlarına markanızla ilgili bazı belgeleri sunmanız gerekiyordu. Ancak Trabis ile birlikte bu durum ortadan kalkacak. Yani .tr uzantılı alan adınızı henüz yönetmelik değişmemişken, fırsat avcılarından korumak için tahsis ettirmeniz gerekmektedir. Trabis’in faaliyete girmesinin akabinde bu alan adlarını fırsat avcıları tahsis ederek sizlere fahiş fiyatlarla satmak isteyebilirler. Faaliyete başlayana kadar alan adı sahiplerinin hak kaybına uğramaması için gerekli adımları atmaları gerekiyor. Bu konuda bizimle iletişime geçmenizi ve danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz.

Hangi uzantılar belgeli, hangileri belgesiz olacak?

Com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr alan adı uzantıları ilk gelen alır kuralı ile BELGESİZ olarak tahsis edilecekken; gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr, tsk.tr ve kep.tr uzantılı alan adları belge ile tahsis edilmeye devam edecektir. İşinizle ilgili hangi .tr uzantılı alan adlarını şimdiden tahsis etmenizi öneriyoruz.

alanadi.tr uzantısını alabilecek miyiz?

Sistemin faaliyete girmesinden 1 yıl sonra .tr uzantılı alan adı tahsisi de başlayacaktır. Bu konuyla ilgili duyuru daha sonra yapılacaktır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: